19 grudnia 2013

Jak zrobić mood board wnętrza? | PORADY ARCHITEKTAdwie wersje moodboardu łazienki


Dziś w serii  "Porady architekta" zapraszam Was na wpis o mood boardach:


Co to jest mood board?

Mood board (dosłownie: "tablica nastroju") to rodzaj kolażu, który ma pokazywać ogólną atmosferę, kolory, tekstury i styl przedmiotów użytych do stworzenia całości jakiegoś projektu (np. wnętrza czy nawet architektury). Może się na nim znajdować w zasadzie wszystko, fragmenty inspirujących materiałów, cytatów, krajobrazów, meble, wszystko, co mamy w głowie myśląc nad projektem i co pozwala na zaczęcie pracy. Żywe, czy stonowane kolory? Plastik, czy drewno? Miękko, twardo, ciemno, jasno?Kto i dlaczego stosuje mood boardy?

Mood boards bardzo pomagają w późniejszym skonkretyzowaniu projektu, są środkiem często używanym przez  architektów i projektantów wnętrz, do projektów stron  internetowych, identyfikacji wizualnej firmy, ubrania, ogrodu, wnętrza, budynku. Chociaż często trzeba tłumaczyć klientowi ideę  kolażu to wcześniej przygotowany i przedyskutowany z klientem moodboard pozwala na uniknięcie kompletnej zmiany projektu po jego stworzeniu, wyjaśnienie pomysłu stosunkowo niewielkim nakładem pracy i uzgodnienie wstępnych założeń.
Oczywiście, taki mood board możecie stworzyć też sami, dla siebie. Albo po to, żeby idąc na zakupy mieć przed oczami całość wnętrza i łatwiej dobierać meble i dodatki, albo po to, żeby pokazać architektowi o co Wam chodzi i o czym marzycie - na pewno ułatwi to współpracę.

Jak stworzyć moodboard?

W rozpoczęciu tworzenia mood boardu pomagają słowa, które możemy również umieścić na naszej planszy. Przykładowe zestawy słów, które określają charakter wnętrza mogą to być na przykład:

* ciemny, błyszczący, twardy, kanciasty, agresywny, plastikowy
* jasny, miękki, pastelowy, biały, elegancki, delikatny, miękki
* kontrastowy, eklektyczny, drewniany, surowy- dla mojego moodboardu pod spodem

Prawda, że po przeczytaniu tych zestawów słów można mieć już przed oczami jakąś koncepcję wnętrza? Kiedy określimy już główne założenia rozwijamy naszą myśl. Do tego, w przypadku wnętrza, dodajemy meble, obrazy, palety kolorów, zdjęcia wnętrz podobnych do naszych wyobrażeń projektowanego wnętrza.
Kolaż można stworzyć na papierze, z prawdziwych materiałów i zdjęć wyciętych z gazet, albo na komputerze. Na komputerze wystarczy zwykły Paint, dołączony gratis w pakiecie do Windowsa, są też narzędzia online, na przykład Olioboard czy Sampleboard które zawierają gotowe bazy mebli.

Przykłady mood boardów

   Zobaczcie kilka moodboardów prosto z moich projektów. Moodboardy przede wszystkim pomagają w zdefinowaniu wspólnego kierunku projektu dla architekta i klienta tak, żeby uniknąć późniejszych nieporozumień. Myślę, że w bardzo czytelny sposób pokazują charakter i klimat wnętrza.

naturalne kolory w salonie
moodboard salonu
moodboard kuchnia
moodboard kuchni


moodboard klatki schodowej w kamienicy


łazienka naturalna, moodboard
moodboard łazienki
łazienka, jak stworzyć moodboard łazienki
moodboard łazienki w dwóch wersjachmooboard może być też teksturalny, materiałowy, tak jak ten mój:

podpis Katarzyna Antonczyk

3 komentarze:

Dziękuję za Twój komentarz :-)
Bardzo proszę o nielinkowanie do sklepów i stron firmowych.

ANKIETA

Spotkanie blogerów w Łodzi

Blogi o wnętrzach