19 grudnia 2013

Co to jest mood board i jak zacząć projekt wnętrza? | PORADY ARCHITEKTA
moodboard, co to jest, jak zrobić moodboard


Dziś w serii  "Porady architekta" zapraszam Was na wpis o mood boardach:

Co to jest mood board?

Mood board (dosłownie: "tablica nastroju") to rodzaj kolażu, który ma pokazywać ogólną atmosferę, kolory, tekstury i styl przedmiotów użytych do stworzenia całości jakiegoś projektu (np. wnętrza czy nawet architektury). Może się na nim znajdować w zasadzie wszystko, fragmenty inspirujących materiałów, cytatów, krajobrazów, meble, wszystko, co mamy w głowie myśląc nad projektem i co pozwala na zaczęcie pracy. Żywe, czy stonowane kolory? Plastik, czy drewno? Miękko, twardo, ciemno, jasno?
Kto i dlaczego stosuje mood boardy?

Mood boards bardzo pomagają w późniejszym skonkretyzowaniu projektu, są środkiem często używanym przez  architektów i projektantów wnętrz, do projektów stron  internetowych, identyfikacji wizualnej firmy, ubrania, ogrodu, wnętrza, budynku. Chociaż często trzeba tłumaczyć klientowi ideę  kolażu to wcześniej przygotowany i przedyskutowany z klientem moodboard pozwala na uniknięcie kompletnej zmiany projektu po jego stworzeniu, wyjaśnienie pomysłu stosunkowo niewielkim nakładem pracy i uzgodnienie wstępnych założeń.
Oczywiście, taki mood board możecie stworzyć też sami, dla siebie. Albo po to, żeby idąc na zakupy mieć przed oczami całość wnętrza i łatwiej dobierać meble i dodatki, albo po to, żeby pokazać architektowi o co Wam chodzi i o czym marzycie - na pewno ułatwi to współpracę.

Jak stworzyć moodboard?

W rozpoczęciu tworzenia mood boardu pomagają słowa, które możemy również umieścić na naszej planszy. Przykładowe zestawy słów, które określają charakter wnętrza mogą to być na przykład:

* ciemny, błyszczący, twardy, kanciasty, agresywny, plastikowy
* jasny, miękki, pastelowy, biały, elegancki, delikatny, miękki
* kontrastowy, eklektyczny, drewniany, surowy- dla mojego moodboardu pod spodem

Prawda, że po przeczytaniu tych zestawów słów można mieć już przed oczami jakąś koncepcję wnętrza? Kiedy określimy już główne założenia rozwijamy naszą myśl. Do tego, w przypadku wnętrza, dodajemy meble, obrazy, palety kolorów, zdjęcia wnętrz podobnych do naszych wyobrażeń projektowanego wnętrza.
Kolaż można stworzyć na papierze, z prawdziwych materiałów i zdjęć wyciętych z gazet, albo na komputerze. Na komputerze wystarczy zwykły Paint, dołączony gratis w pakiecie do Windowsa, są też narzędzia online, na przykład Olioboard czy Sampleboard które zawierają gotowe bazy mebli.

Przykłady mood boardów

    Pierwsze dwa mood boardy zamieszczone pod spodem są mojego autorstwa, reszta to kolaże dla wnętrz, które znalazłam w internecie. A więc już wiecie jak zacząć projektowanie pomieszczenia?moodboard, co to jest, jak zrobić moodboard

moodboard, co to jest, jak zrobić moodboard
Moodboard stworzony przeze mnie


moodboard, co to jest, jak zrobić moodboard

moodboard, co to jest, jak zrobić moodboard

moodboard, co to jest, jak zrobić moodboard

moodboard, co to jest, jak zrobić moodboard

moodboard, co to jest, jak zrobić moodboard

moodboard, co to jest, jak zrobić moodboardźródła: Pinterest

podpis Katarzyna Antonczyk

3 komentarze:

Dziękuję za Twój komentarz :-)
Bardzo proszę o nielinkowanie do sklepów i stron firmowych.

ANKIETA

Spotkanie blogerów w Łodzi

Blogi o wnętrzach