22 marca 2014

Architektura Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie | W MOIM OBIEKTYWIE

Muzeum Historii Żydów Polskich, zdjęcia
źródło zdjęcia: culture.pl

Muzeum Historii Żydów Polskich, budynek projektu fińskiej pracowni architektonicznej o niewiarygodnie skomplikowanej nazwie Arkkitehtitoimisto Lahdelma & Mahlamäki Oy mieści się na warszawskim Muranowie. Powstał na terenie dawnego getta żydowskiego, naprzeciw pomnika Bohaterów Getta. Architektonicznie to prostopadłościenna bryła, od środka rzeźbiarsko przełamana pasażem pełnym światła. Nie mogłam się już od jakiegoś czasu doczekać zobaczenia go na żywo i udało mi się to zrobić przy okazji ostatniej wizyty w Warszawie.

Muzeum w Warszawie, w przeciwieństwie do wielu istniejących już na świecie muzeów żydowskich, miało być - i jest - przede wszystkim muzeum życia, kultury i dziedzictwa żydowskiego, współistnienia Polaków i Żydów w Polsce. Nie miało służyć pokazaniu tragedii Holocaustu. Choć przecięcie bryły jest mocnym zabiegiem, nie tworzy efektu dramatycznego - dzięki opływowym kształtom, piaskowej barwie betonu i światłu, które wpadając z obu stron miękko się rozprasza, wnętrze jest świeże i optymistyczne.


Jest to dobra, prosta architektura, bez niepotrzebnego efekciarstwa i - co najważniejsze - rewelacyjnie wpisana w miasto. Swoją skalą respektuje przestrzeń wokół siebie (zobaczcie na zdjęciu powyżej), budynek ma tą samą wysokość co zabudowa widoczna w głębi, i podobną szerokość jak te pierzeje, nie zabiera przestrzeni, a tworzy ją na nowo. Budynek Muzeum podniósł jakość istniejących wcześniej zielonych przestrzeni publicznych oraz odniósł się do istniejącego wcześniej pomnika Bohaterów Getta i podkreślił jego wagę. Pasaż przechodzący przez środek łączy optycznie plac przed pomnikiem z zielonym skwerem znajdującym się po drugiej stronie.

Jak powiedział architekt Muzeum Rainer Mahlamäki "Piękno i drzewa są najważniejsze. I główny pomysł: hol jak pęknięcie, jak kanion, jak rozstępujące się Morze Czerwone".Muzeum Historii Żydów Polskich, zdjęcia
Na makiecie dobrze widać hol, który jak wstęga przecina bryłę budynku.

...i teraz poniżej już moje zdjęcia ;)

Muzeum Historii Żydów Polskich, zdjęcia

Muzeum Historii Żydów Polskich, zdjęcia
Pomnik Bohaterów Getta. Naprzeciw niego, po drugiej stronie placu, stoi budynek muzeum.

Muzeum Historii Żydów Polskich, zdjęcia
Budynek widziany spod pomnika Bohaterów Getta.

Muzeum Historii Żydów Polskich, zdjęcia
Krzywoliniowe ściany były tym trudniejsze do wykonania, że pełnią funkcję nośną (m.in. dachu). Pod betonową okładziną znajduje się stalowa konstrukcja nośna.

Muzeum Historii Żydów Polskich, architektura
Ściana pasażu widziana z bliska. Materiał to podkolorowany beton, a podziały na płyty są pozorne.


Muzeum Historii Żydów Polskich, architektura


Muzeum Historii Żydów Polskich, architektura


Muzeum Historii Żydów Polskich, architektura


Muzeum Historii Żydów Polskich wnętrze
widok z wnętrza budynku

źródła informacji o budynku: Architektura Murator 06/201, sztuka-architektury.pl, gazeta.pl

podpis Katarzyna Antonczyk

2 komentarze:

  1. mój najmniej ulubiony budynek ostatniej architektury - ta opinią juz zdążyłam wbic kij w mrowisko :). po 1 bryła przypomina hipermarket, po 2 to rozdarcie, które ma przypominać rozstąpienie się morza jest kanciaste i bardziej przypomina jaskinie...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się częściowo z Twoim drugim zarzutem - styki części prostopadłościennej i falistego rozdarcia nie zachwycają. Całość może kojarzyć się z supermarketem przez brak widocznych od zewnątrz przeszkleń, ale w tym "blokowym" otoczeniu uważam, że to trafna architektura.

      Usuń

Dziękuję za Twój komentarz :-)
Bardzo proszę o nielinkowanie do sklepów i stron firmowych.

ANKIETA

Spotkanie blogerów w Łodzi

Blogi o wnętrzach