23 maja 2014

Londyn - the best of - majówka część 2/2 | W MOIM OBIEKTYWIE

architektura w Londynie, atrakcje Londynu, British Museum
British Museum

O architekturze i uroczych zakątkach Londynu jako o całości można by czytać i pisać długo ale ja, jak zawsze subiektywnie, pokażę najbardziej turystyczne szlaki, którymi spacerowałam. Widziałam część fascynujących ekspozycji British Museum, przeszłam się brzegiem Tamizy, zajrzałam do opactwa Westminster, a na końcu byłam w cudownej motylarni, na którą wpadłam pod Muzeum Historii Naturalnej. P.S. Architektura współczesna, którą oglądałam w Londynie, w tym poście.


atrakcje Londynu, British Museum, Asyria


W British Museum postanowiłam zwiedzić tylko najciekawszą  według mnie część - Asyrię. Monumentalne rzeźby sprzed 3000 lat zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Choć na pewno w miejscu swojego stworzenia byłyby jeszcze piękniejsze (bo, nie wiem czy wiecie, zbiory British Museum to w skrócie to, co Brytyjczycy "zdobyli" w swoich koloniach).rekonstrukcja, trendy w konserwacji zabytków, grecka płaskorzeźba, british museum

Na przykładzie powyższych greckich płaskorzeźb dobrze widać zasady obowiązujące obecnie w konserwacji zabytków. To nie tak, że konserwatorzy nie są w stanie zrobić ściany wyglądającej identycznie jak ta sprzed kilku tysięcy lat - zasada jest taka, że to, co oryginalne ma się odróżniać od elementów odbudowanych i zrekonstruowanych.


British museum, grecki koń

Jeden z najcenniejszych eksponatów British Museum - koń z mauzoleum w Halikarnassos - jednego z siedmiu cudów antycznego świata, 350 r. p.n.e.

Londyn, Oxford street, nienachalne reklamy, londyński autobus

Na zdjęciu powyżej (Oxford Street) widać, że sklepy nie muszą razić swoimi kolorowymi banerami. Nazwy sklepów są nienachalne i świetnie współgrają z architekturą. Kiedy będzie tak u nas!?


Londyn, rzeźba głowy konia Nic Fiddiann-Green, Marble Arch

Ogromna głowa konia, rzeźba autostwa Nica Fiddiana-Greena przy Marble Arch. Miała być tymczasową 28-dniową instalacją, tymczasem stoi już od 2009 roku. I bardzo mi się podoba :-)


park w kościele, londyn, christ church Greyfriars, skwer Londyn

Ruiny kościoła Christ Church Greyfriars w pobliżu katedry św. Pawła zostały zaadaptowane na park w bardzo przemyślany sposób. Drewniane wieże, oplatane przez pnącza róż, stoją w miejscach dawnych kolumn i wyznaczają nawę główną i nawy boczne kościoła. Rośliny posadzono tak, że wskazują miejsca dawnych ławek.

panorama z muzeum Tate Modern, most Millenium
Taki piękny widok na Tamizę jest z Tate Modern. Po prawej most Millenium, na wprost barokowa katedra św. Pawła.

Londyn, Big Ben, Tamiza
Brytyjski parlament i jego wieża zegarowa - Big Ben - wspaniałe zabytki architektury neogotyckiej.

Londyn, Buckingam Palace
Tu mieszka królowa! Czyli Buckingham Palace.

architektura w Londynie, westminster abbey
Opactwo Westminster, jeden z najważniejszych londyńskich zabytków, wewnętrzny dziedziniec.

architektura w Londynie, atrakcje Londynu, londyński autobus

st catherine docks, doki św katarzyny londyn
Doki świętej Katarzyny - jeden z moich ulubionych zakątków Londynu. Tuż przy Tower, blisko dzielnicy biznesowej ale ciężko na nie trafić przypadkiem, więc wcale nie ma wielu turystów.


I na koniec - zdjęcia z motylarni! Ogromne motyle latały między ludźmi, obserwowałam też, jak z kokonów powoli wysuwają się "gotowe" motyle i niezdarnie uczą się latać :-)

architektura w Londynie, atrakcje Londynu, Londyn zdjęcia
architektura w Londynie, atrakcje Londynu, Londyn zdjęcia

architektura w Londynie, atrakcje Londynu, Londyn zdjęcia


podpis Katarzyna Antonczyk

2 komentarze:

 1. a propos reklam to też się zastanawiam kiedy Polska do tego dojrzeje...póki co czekam na ustawę o krajobrazie kulturowym, na bazie której gminy będą mogły tworzyć prawo miejscowe, które określi dopuszczalne formy reklamy i będę mogła w moim mieście zrobić wreszcie skutecznie porządek. bo narazie to syzyfowa praca... (jestem plastykiem miejskim)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście trochę zmienia się to w miastach, trach - widać to na przykładzie Krakowa, Gdańska, Gdyni, choć tylko na niektórych ulicach. Miasto może przecież wpisać takie regulacje do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nie wiem czy wiesz, jak radzi się z tym sobie w Rosji - funkcjonariusze blokują telefony wywieszone na ogłoszeniach do czasu zdjęcia ogłoszeń :-) Może i u nas czas na to? ;)
   http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/300384,Sposob-na-nielegalne-reklamy

   Usuń

Dziękuję za Twój komentarz :-)
Bardzo proszę o nielinkowanie do sklepów i stron firmowych.

ANKIETA

Spotkanie blogerów w Łodzi

Blogi o wnętrzach