16 grudnia 2014

"Hugo i jego wynalazek" – życie za zegarem paryskiego dworca kolejowego | WNĘTRZA FILMOWEFilm "Hugo i jego wynalazek" zabiera nas w magiczną podróż w czasie. Oczami dziecka oglądamy życie zimowego Paryża okresu międzywojennego.


"Hugo i jego wynalazek", film wyreżyserowany w 2011 roku przez Martina Scorsese, to ciepła familijna opowieść z bardzo dobrą obsadą. Śledzimy w niej losy chłopca, sieroty imieniem Hugo, zajmującego się konserwacją zegarów na dworcu w Paryżu. Hugo mieszka na ciemnym poddaszu wieży zegarowej XIX-wiecznego budynku dworca Montparnasse i zza ogromnych zegarów obserwuje burzliwe życie codzienne dworca. Ważny element scenografii stanowią gigantyczne metalowe mechanizmy wewnętrzne zegara, szklane słoje ze śrubkami, i narzędzia do naprawy zegarów. Światło ledwo sączy się do środka przez tarcze zegarowe, dodatkowe oświetlenie stanowią nagie żarówki Edisona w metalowych klatkach.

Chłopiec ma niezwykłe zdolności techniczne, odziedziczone po ojcu (Jude Law) i pracuje także naprawiając zabawki u niezbyt sympatycznego, tajemniczego starca (Ben Kingsley). Wyjątkowe zabawki, które oglądamy w filmie, zachwycają: urocza nakręcana mechanicznie myszka, drewniane żołnierzyki, czerwone konie na biegunach, blaszane samochody i pociągi, o ileż ładniejsze od współczesnych plastikowych zabawek.

Reżyser w realizacji filmu był wierny książce "Wynalazki Hugo Cabret", na postawie której powstał film. Książka była bogato ilustrowana przez jego autora, Briana Selznicka i niektóre miejsca, jak na przykład dworcowa księgarnia, zostały w filmie przedstawione dokładnie według jego ilustracji. Księgarnia, do której zagląda Hugo wraz ze swoją przyjaciółką Isabelle, jest wyjątkowym, bajkowym zakątkiem dworca. Jej wnętrze wypełnione jest książkami, ułożonych w wysokie wieże. Scenograf wypełniła księgarnię aż 40 000 książek. Co ciekawe część z nich była nieprawdziwa, wykonana z pomalowanego włókna szklanego, aby łatwiej było je układać i przenosić.

Pieczołowicie został oddany wygląd Paryża z lat 30-stych i wnętrz z tego okresu. Scenograf filmu, Francesca LoSchiavo, szukała przedmiotów z epoki na paryskich pchlich targach i w sklepach z antykami. W ten sposób zostały znalezione meble, dekoracje, w tym dworcowe stoliki kawiarniane i lampy. Paryskie dworce z XIX wieku, na których architekturze oparto dworzec filmowy - Gare de Lyon, Gare du Nord, wciąż pozostają używane i będąc w Paryżu warto zwiedzić choć jeden z nich. Ich ogromne stalowo-szklane konstrukcje pochodzące z XIX wieku wciąż robią wrażenie. Pierwowzór zegara z filmu to zegar z Gare d'Orsay, dworca który został w latach osiemdziesiątych przekształcony w muzeum słynące z malarstwa impresjonistycznego, Musée d'Orsay. Pod ogromnym zegarem znajduje się obecnie restauracja.

Opowieść z Paryżem w tle zachwyca absolutnie każdym dopracowanym ujęciem (wybaczcie więc dużą ilość zdjęć, każde mi się ogromnie podoba!) . Film został słusznie nagrodzony Oscarem za najlepszą scenografię w 2012 roku. Najlepiej obejrzeć go całą rodziną w zimny grudniowy wieczór z kubkiem gorącego kakao.


Najpierw zobaczmy ujęcia Paryża lat 30-stych XX wieku


Paryż w filmach, wnętrza filmowe, architektura Paryża
Paryż w filmach, wnętrza filmowe, architektura Paryża


Paryż w filmach, wnętrza filmowe, architektura Paryża

Takich mostów w Paryżu zwiedziłam, przeanalizowałam i narysowałam chyba z 10...A wszystko dlatego, że podczas studiów w Paryżu zapisałam się na przedmiot, który wydawał mi się historią sztuki. A okazał się, w uproszczeniu, konstrukcją mostów :D (po francusku "ouvrages d'art"  kontra "oeuvres d'art"). Na szczęście wielu innych Erasmusów tak samo zrozumiało tę nazwę, więc nie byłam tam sama :)


Paryż w filmach, wnętrza filmowe, architektura ParyżaPiękny XIX-wieczny dworzec kolejowy Montparnasse, na którym ma miejsce akcja filmu. Zwróćcie uwagę na jego fantastyczną architekturę i żeliwną konstrukcję. 
Architektura filmowego dworca inspirowana była przede wszystkim dworcem Gare du Nord, którego konstrukcja zachowała się do dziś.


Paryż, wnętrza filmowe, scenografia filmowa, Montparnasse


Paryż, wnętrza filmowe, scenografia filmowa, Montparnasse

Paryż, wnętrza filmowe, scenografia filmowa, Montparnasse
Paryż, lata trzydzieste, wnętrza filmowe, scenografia filmowa, Montparnasse
To scena z filmu, ale wydarzyło się to naprawdę na paryskim dworcu Montparnasse w 1895 roku - prawdziwe zdjęcie poniżej

 ...wnętrza dworcowych sklepów...


retro zabawki, zabawki drewniane, Paryż, lata trzydzieste, wnętrza filmowe,
 Piękne są te drewniane zabawki, prawda?


retro zabawki, zabawki drewniane, Paryż, lata trzydzieste, wnętrza filmowe,

Sklep z zabawkami


retro zabawki, zabawki drewniane, Paryż, lata trzydzieste, wnętrza filmowe,

Wnętrze dworcowej księgarni. Pod stosem książek drewniane krzesło nawiązujące kształtem do stylu Ludwika XV, wyplatane rattanem.retro zabawki, zabawki drewniane, Paryż, lata trzydzieste, wnętrza filmowe,
.Dworcowy zegar, jeden z najważniejszych elementów scenografii:


duży zegar, Paryż, lata trzydzieste, wnętrza filmowe, zegar dworcowy

duży zegar, Paryż, lata trzydzieste, wnętrza filmowe, zegar dworcowya to współczesna restauracja pod zegarem w słynnym paryskim Musée d'Orsay, którego budynek był dawniej dworcem

duży zegar, Paryż, lata trzydzieste, wnętrza filmowe, zegar dworcowyI wreszcie to, czemu przyglądam się jak wiecie najbardziej - lampy i oświetlenie!!


lata trzydzieste, designerskie lampy, lampa lata trzydzieste

lata trzydzieste, designerskie lampy, lampa lata trzydzieste

lata trzydzieste, designerskie lampy, lampa lata trzydziestelata trzydzieste, designerskie lampy, lampa lata trzydzieste


lata trzydzieste, designerskie lampy, lampa lata trzydzieste
żarówki edisona, żarówki retro, retro lampy, lampa lata trzydzieste
Hugo przygląda się dworcowi zza ogromnego zegara, oświetlonego tzw. żarówkami Edisona. Trwa moda na dekoracyjne żarówki, takie, jakie wynalazł Edison. Zobaczcie poniżej: 


żarówki edisona, żarówki retro, retro lampy, lampa lata trzydziesteżarówki edisona, żarówki retro, retro lampy, lampa lata trzydzieste
Żarówki były kiedyś chronione metalowymi klatkami.

żarówki edisona, żarówki retro, retro lampy, lampa lata trzydziesteLampy z wyeksponowanymi żarówkami są teraz supermodne! Zobaczcie choćby nową kolekcję Nostalgia Lighting firmy KloshArt, specjalizującej się w lampach industrialnych - dosłownie każda z tych lamp mogłaby "zagrać" w filmie "Hugo..."! Różnica jest tylko taka, że kiedyś żarówki bez abażurów były stosowane w przestrzeniach roboczych, a dziś eksponujemy ich piękne rozżarzone żarniki. Żarnikom (drutowi wolframowemu) wewnątrz żarówek nadaje się ciekawe, spiralne kształty. 


kinkiet industrialny, nostalgia Kloshart
kinkiet KloshArt

żarówki Edisona, Kloshart lampy, żarówki z widocznymi żarnikami
kolekcja KloshArt Nostalgia LightingA oto inne zakupy inspirowane filmem „Hugo”


Radosna paleta kolorów wnętrza księgarni i sklepu z zabawkami.

palet kolorów, paleta kolorów filmu

Zegar ścienny Allentown Howar Miller z widocznym mechanizmem


Zegar ścienny Allentown Howard Miller z widocznym mechanizmem, 54 cm średnicy. Świetny!

Bujany fotel wyplatany rattanem, TON, www.ton.eu


Bujany fotel wyplatany rattanem, TON, www.ton.eu


Bujany fotel wyplatany rattanem, TON, www.ton.eu

Krzesło gięte, TON, www.ton.eu


Już za dwa dni, w czwartek, "ZACHCIANKA TYGODNIA" a w niej - dalszy ciąg zakupów inspirowanych filmem i idealne przed Bożym Narodzeniem retro zabawki :)

a tu pozostałe WNĘTRZA FILMOWE, o których pisałam:


Źródła zdjęć filmu: Imperial CinePix, pixgood.com, dvdbeaver.com, www.messynessychic.com
Artykuł powstał we współpracy z firmą KloshArt :) 
 

podpis Katarzyna Antonczyk

6 komentarzy:

 1. Brak słów...
  Czysta poezja :)
  I ten zegar... cudeńko!
  Poproszę o więcej takich artykułów :)
  Może o "Między piekłem a niebem" z Robinem Williamsem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Dodałam na końcu artykułu listę moich wpisów o wnętrzach filmowych. Kolejne dwa artykuły (dla "Czasu na Wnętrze") już są napisane, pojawią się na blogu po publikacji w magazynie. A "Między piekłem a niebem" faktycznie ma świetną scenografię, ale nie pokazuje architektury ani wnętrz, a ja wolę pisząc pozostać w swojej branży :)

   Usuń
 2. Mi najbardziej podobają się te lampy. Wygląda rewelacyjnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi też jak zawsze najbardziej podobają się lampy :)

   Usuń
 3. No to już wiem, co chcę obejrzeć w czasie Świąt :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to jeden z filmów wprost idealnych na Święta :)

   Usuń

Dziękuję za Twój komentarz :-)
Bardzo proszę o nielinkowanie do sklepów i stron firmowych.

ANKIETA

Spotkanie blogerów w Łodzi

Blogi o wnętrzach