21 maja 2015

Lublin jest piękny! Okiem architekta - co zwiedzić na lubelszczyźnie. | W MOIM OBIEKTYWIE


Po Kazimierzu Dolnym, o którym przeczytacie w poprzednim wpisie, w którym znajdziecie także plan wycieczki na mapie, czas na piękny Lublin. Lublin chyba zaskoczył mnie najbardziej ze wszystkich miejsc - że Kazimierz i Zamość są piękne wiedziałam, ale nie spodziewałam się tego samego po Lublinie! 

Choć kiedyś Lublin chciał być jak Warszawa - stąd np. główna ulica handlowa nazywa się Krakowskie Przedmieście, a stoi przy niej Hotel Europa - inspirowany warszawskim Hotelem Europejskim - to nie powinien mieć przy Warszawie kompleksów. Jest to dużo mniejsze miasto o zupełnie innym charakterze, po prostu. 

Lublin być może za mało się promuje - a powinien bardzo, bo jest niesamowicie przyjazny, uroczy i zadbany. Urozmaicone ukształtowanie terenu przydaje malowniczości krętym brukowanym ulicom. Wokół rynku pełno ciekawych knajpek, w których nieraz nie można było znaleźć miejsc - widać, że miasto żyje. Nad miastem góruje "zamek" - a dokładniej zbudowane w 1826 roku na kształt zamku więzienie - w stylu neogotyku angielskiego. Według mnie dość kiczowata to architektura, ale przynajmniej jest spójną bryłą w rozsądnym kolorze (o lubelskiej architekturze w bardzo nierozsądnym kolorze przeczytacie niżej! ;)) i na pewno jest bardzo charakterystyczny. Na Wzgórzu Zamkowym znajduje się też jeden z najcenniejszych polskich zabytków - Kaplica Trójcy Świętej z polichromiami pochodzącymi z XV wieku! Dodajmy do tego lokalne jedzenie i Cydr Lubelski i wspaniałą pogodę, na którą trafiliśmy, i mamy w Lublinie majówkę idealną :)

Lublin, plac w centrum, architekt na szpilkach
Stare Miasto i pozostałości fundamentów fary - służące teraz za wspaniałe miejsce do posiedzenia i do zabaw maluchówArchitekt na szpilkach w Lublinie, stare miasto
po środku urocza kamieniczka zdobiona sgrafitto

najladniejsza kamienica Lublina, przedszkole w centrum Lublina
wspaniały renesansowy detal kamienicy Konopniców

widok Lublin, architekt na szpilkach
widok na Zamek

Stare miasto brama, lublin, architekt na szpilkach
Brama Krakowska - pochodząca z XIV wieku, zamykające Stare Miasto

mur w Lublinie
Bardzo ciekawe zdobienie murów Bramy Krakowskiej - kamień na przemian z cegłą

renowacja kamienic, Lublin, lubelszczyzna
Są jeszcze miejsca do renowacji - w tej pięknej zniszczonej kamienicy mieści się restauracja żydowska

kocie łby w Lublinie, centrum miasta
takie urocze kręte uliczki znajdują się na Starym Mieście

Lublin, zamek, architekt na szpilkach
zamek - więzienie


dziedziniec Zamku i romański donżon ( z XIII wieku!)

kaplica Świętej Trójcy

kaplica Świętej Trójcy

Z czym kojarzy się Wam wyraz "palcówka"? Bo mnie kojarzy się jak wszystko. Z architekturą :) Cegła - palcówka to średniowieczna cegła wyrabiana ręcznie, często pozostawały na niej ślady palców. Jeśli przyjrzycie się z bliska średniowiecznym budowlom, łatwo dojrzycie takie ślady gołym okiem (są np. na Bazylice Mariackiej)

To się nazywa sztuka uliczna! Taka, która naprawia przestrzeń, zamiast ją niszczyć.


Podoba mi się nazwa "Świętoduska", od ulicy Świętego Ducha
Słodki, przemiły eko-koń promuje wyrzucanie śmieci do śmietnika :) 

Nocą Lublin także jest piękny

Kościół oo. Dominikanów z pięknym barokowym wyposażeniem. Niestety wspaniałe kaplice - Tyszkiewiczów i Firlejów, były niedostępne do zwiedzania :( 

Lubelska kuchnia - mmm

i Cydr Lubelski :)


To jak, zachęciłam Was do przyjazdu do Lublina? Mam nadzieję, że tak!


Na koniec pokażę jednak jeszcze coś, co w Lublinie uderzyło mnie negatywnie. Idę sobie idę, atu nagle przed moimi oczami wyrosło coś takiego.


Widzicie TO?!Spójrzcie raz jeszcze:I jeszcze tutaj:
I bliżej...
Zewsząd widok psuje to paskudne monstrum w kolorach powodujących mdłości. Jak się dowiedziałam po przyjeździe, monstrum wzbudza powszechną niechęć, stąd strona PRZEMALUJMY CENTRUM ONKOLOGII W LUBLINIE :) Zachęcam Was do podpisania petycji - niestety budynek psuje obecnie widoki na Stare Miasto. 

Jeśli nie pamiętacie, plan wycieczki, z punktem początkowym w Gdańsku i końcowym w Zakopanem, przedstawiał się tak - z noclegami w Kazimierzu Dolnym, Lublinie i Zamościu:
Gdańsk - Kazimierz Dolny - Puławy - Nałęczów - Lublin - Kozłówka - Lubartów - Zamość - Jarosław - Łańcut - Zakopane oraz Szczawnica, Rabka i kościół w Grywałdzie.

podpis Katarzyna Antonczyk

13 komentarzy:

 1. to prawda, "obecny" wygląda zamku nie jest zbyt uroczy, myślę że jego poprzednia, renesansowa wersja zniszczona w XVII wieku była dużo ładniejsza, tak jak donżon czy kaplica, pozostałości po zamku nie będącym jeszcze więzieniem :)
  cieszę się, że nasz piękny Lublin w końcu jest tak odkrywany i chwalony :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz zamek jest za to wyjątkowo oryginalny ;) Pozdrawiam! :)

   Usuń
 2. Cieszę się, że "mój" Lublin przypadł Ci do gustu :)
  ps - Świętoduska Cafe znajduje się na rogu ul. Świętoduskiej, a obok niej stoi kościół Świętego Ducha.

  Pozdrawiam :) przeczytałam z przyjemnością :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za uzupełnienie informacji. Lublin bardzo bardzo przypadł mi do gustu. Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Niesamowite zdjęcia. Z chęcią wybrałabym się do Lublina - to piękne, nieodkryte miejsce. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Andrzej (z Lublina)22 maja 2015 19:49

  Na zdjęciu "Nocą Lublin także jest piękny" pierwszy budynek po lewej stronie to dom a właściwie kamienica J. Palikota. Renowacja budynku trwała ponad 10 lat i została nagrodzona przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Pozwolę sobie zamieścić tutaj link do artykułu na ten temat. http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,48724,14481663,Palikot_zamieszkal_w_dawnym_domu_parafialnym__Bylismy.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ciekawe wnętrza! dziękuję za podzielenie się linkiem (a Czytelników zachęcam do odwiedzenia tego artykułu) :)

   Usuń
 5. Ulica Krakowskie Przedmieście nazywa się tak, ponieważ znajduje się na historycznym przedmieściu krakowskim czyli tym, gdzie znajdowała się droga w kierunku Krakowa (chociaż kiedyś do Krakowa jechało się obecną ulicą Narutowicza). Są też inne historyczne przedmieścia np. lwowskie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne masz rację, jednak w zestawieniu z hotelem robi to jednak wrażenie silnej inspiracji Warszawą.

   Usuń
  2. lubelskie Krakowskie Pzedmieście jest starsze o jakies 300 lat od tego warszawskiego - ciężko tu mówić o inspiracji ;) różnica w wieku obu hoteli to niespelna 10 lat (lubelski młodszy, ale to inspirowanie w tym przypadku również jest mocno naciągane, w praktycznie każdym mieście jest hotel europa/europejski etc.) ;) pozdrawiam

   Usuń
 6. Jestem dumny z mojego Lublina :3

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz :-)
Bardzo proszę o nielinkowanie do sklepów i stron firmowych.

ANKIETA

Spotkanie blogerów w Łodzi

Blogi o wnętrzach