25 lipca 2016

Bydgoszcz - nadspodziewanie ładne miasto nad Brdą | W MOIM OBIEKTYWIE


Wyspa Młyńska
Jeden z ostatnich długich weekendów wykorzystałam na zobaczenie dwóch  nieznanych mi wcześniej miast w niewielkiej odległości od Trójmiasta - Chełmna i Bydgoszczy. Jeden dzień miałam na zwiedzanie Bydgoszczy, i zupełnie wystarczy to, żeby zobaczyć całe miasto, naspacerować się po Wyspie Młyńskiej, zobaczyć Wenecję Bydgoską (pierzeję kamienic położonych tuż nad wodą), przejść się ulicą Gdańską z potężnymi mieszczańskimi kamienicami, świadczącymi o niegdysiejszym bogactwie miasta.
Ciekawa jest również architektura współczesna w Bydgoszczy, której atutami jest przestrzeń publiczna, stworzona wokół nich przez architektów.

Jeśli chcecie jednak wchodzić do muzeów (Muzeum Leona Wyczółkowskiego, Muzeum Mydła i Historii Brudu (!) , co z pewnością warto zrobić, lepiej zarezerwować sobie 2 dni. Zobaczcie, co ja widziałam w Bydgoszczy i odwiedźcie ją koniecznie, jeśli jeszcze tam nie byliście.


Bydgoszcz ma bardzo zadbane, przyjemne do spacerowania bulwary nad Brdą

Barka Lemara


Świetna jest współczesna architektura Bydgoszczy, i budynek Bre Banku w Bydgoszczy

Budynek Bre Banku - ceglany detal. Elewacja pokryta jest płaskimi ceglanymi kształtkami, bardzo estetycznie wyglądającymi, miłymi w dotyku

Budynek Bre Banku - rewelacyjna jest przestrzeń, którą budynek tworzy wokół siebie. Po lewej stronie neomanierystyczny pałacyk Lloyda (manieryzm niderlandzki), który pokazuje wpływy Gdańska (w Bydgoszczy są też ulice Długa - jak w Gdańsku - i Gdańska)

Wyspa Młyńska i kolejna świetna przestrzeń publiczna

Wyspa Młyńska

Wyspa Młyńska - ten zakątek - prawdopobnie zalane wodą fundamenty budynku, którego budowa została wstrzymana -  wymaga nieco uwagi miasta, ale i tak jest tu pięknie

Opera Nova

Kolejny współczesny budynek wart uwagi. Przystań Bydgoszcz, proj. APA Rokiccy

Przystań Bydgoszcz

Przystań Bydgoszcz naprzeciw starych młynów. W głębi Opera Nova.

Niektórzy mogą uznać to za zwykłą zaniedbaną uliczkę, ja takie zakątki lubię najbardziej 

Na Brdzie widać nowoczesną, prototypową pływającą jednostkę mieszkalną 


Pływający dom z bliska

Secesyjna kamienica dzielnicy Muzycznej. Pierzeje secesyjnych kamienic otaczają bardzo ładny park im. Jana Kochanowskiego. Cała dzielnica została zaplanowana w formie miasta-ogrodu - to bardzo rzadko  zachowane do czasów współczesnych, ciekawe założenie urbanistyczne z początków XX wieku

Nad Brdą. Po prawej w oddali zaokrąglone od góry budynki Bre Banku, przed nimi pałacyk Lloyda.


Jak Wam się Bydgoszcz podoba, wybierzecie się tam po moim wpisie? :)


podpis Katarzyna Antonczyk

19 komentarzy:

 1. Mieszkam od '94 w Bydgoszczy i jestem zdania, że ma swój urok, ale tylko dla turystów. Jak się mieszka tyle lat w tym mieście, to człowiek nie zachwyca się tym urokiem. Osobiście zachwyca mnie Toruń, ma urok i jest tyle miejsc do odkrycia. Tu w Bydgoszczy tego nie czuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja myślę, że mieszkańcy wielu miast mogą pozazdrościć bydgoszczanom pięknych przestrzeni spacerowych, parków i żyjącego miasta, oraz dobrej skali, pozwalającej na piechotę przejść całe miasto. A dzielnica muzyczna jest chyba idealna do mieszkania, z tymi wspaniałymi kamienicami. Może wszystko zależy od podejścia? ;)

   Usuń
 2. Nigdy nie byłem w Bydgoszczy, a widzę, że jest to piękne miasto, w którym nowoczesność przeplata się z tym co stare:) Przy najbliższej okazji na pewno odwiedzę Bydgoszcz i naciesze się urokami miasta.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mieszkam w Bydgoszczy gdy tylko wróciłam ze studiów (wcześniej mieszkałam pod miastem na wsi) pomimo że to już kilkanaście lat, to nadal jestem oczarowana MOIM miastem. Nie podzielam zdania Pana Tomasza. A może to moje zawodowe skrzywienie, że odbieram przestrzeń troszkę inaczej. Cieszę się że tu jestem i chyba nie zamieniłabym lokum na inną szerokość geograficzną. Cieszę się z rzeki, z masy zieleni, mnożących się atrakcji kulturalnych, kulinarnych, społecznych. Przemieszczam się po mieście na piechotę ale i cenię sobie mnożące się ścieżki rowerowe, jak i uruchomienie roweru miejskiego. Współczuję tym co tego nie widzą lub nie doceniają. Szkoda -ale to ich strata.
  Pozdrawiam z pięknej Bydgoszczy!!!! :-)
  K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja odbieram miasto tak jak Ty. Pozdrawiam również! :)

   Usuń
 4. Miałam okazję być raz w życiu w Bydgoszczy ale na pewno odwiedzę ją jeszcze nie raz :)

  OdpowiedzUsuń
 5. fakt - ja też nigdy tam nie byłam ale ze zdjęć widzę, że to magiczne miasto i z pewnością się kiedyś wybiorę z rodziną chociaż na weekend :)

  OdpowiedzUsuń
 6. W Krakowie mamy ulicę Wenecja, ale Wenecja Bydgoska wygląda naprawdę wenecko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, w ogóle Bydgoszcz ma świetny klimat z tymi kanałami.

   Usuń
 7. Studiowałam w Bydgoszczy. Ogólnie Rynek, Wsypa Młyńskiej, Opera i cała ulica Gdańska jest naprawdę ładnie wyremontowana. Chociaż jak jeszcze tam mieszkała na rynku zrobili biedronkę i nowoczesny budynek, czytaj. blok z ciemnej płyty, który trochę psuje wejście na rynek od mostu, gdzie wisi przechodzący nad rzeką :) Dzięki za powrót do miłych wspomnień :)

  OdpowiedzUsuń
 8. to prawda, bardzo fajne miasto i często lubimy tam przyjeżdżać od tak żeby połazić chociaż :)

  OdpowiedzUsuń
 9. To miłe, jak architekt i projektant wnętrz zachwyca się Starówką w Bydgoszczy. Trzeba przyznać że nasza Bydgoszcz przeszła i przechodzi nadal wiele pozytywnych zmian. Furorę robią m.in. domy na wodzie (obecnie naliczyłem już 3!). Do tego doszła też renowacja wielu kamienic i historycznych miejsc, na co zawsze miło popatrzeć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, nie tylko stare budynki są tu ciekawe, widać że miasto żyje również dzięki współczensnym realizacjom - to wspaniałe!

   Usuń
 10. fajne budynki,
  czy Pani, mając wybór pracy przy dużych realizacjach, a realizując małe realizacje, co by wybrała?
  Czy uważa pani, że wielkość realizowanych projektów ma znaczenie?

  Pozdrowienia, Tomek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry, cóż, to by była przygoda zrealizować dużą inwestycję, ale z drugiej strony w kwestii jakości życia zdecydowanie wygrywają małe projekty, z krótkimi terminami realizacji i mniejszym stresem ;)

   Usuń
 11. Przy następnej wizycie w Bydgoszczy polecam odwiedziny w Myślęcinku - ogromny, przestronny park, śliczne miejsce na spacer.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mieliśmy plan tam zajrzeć, ale potrzeba na to całego dnia. Kolejnym razem odwiedzę!

   Usuń

Dziękuję za Twój komentarz :-)
Bardzo proszę o nielinkowanie do sklepów i stron firmowych.

ANKIETA

Spotkanie blogerów w Łodzi

Blogi o wnętrzach