15 października 2014

10 nowych trendów i fajnych pomysłów do wnętrza i nie tylko z Łódź Design Festival | TRENDYtrendy we wnętrzach, trendy wnętrza 2015, nowatorskie koncepcje
mój stos materiałów z ŁDF. A w piśmie Design Alive, rozdawanym podczas Festiwalu,  znalazłam artykuł o moim domu w Zakopanem, co bardzo mnie ucieszyło :)


Właśnie wróciłam z Łodzi, z Łódź Design Festival. Spędziłam tam cały weekend zwiedzając fantastyczne wystawy i przechadzając się po tym niezbyt pięknym, ale ogromnie interesującym, nowoczesnym i pulsującym życiem mieście. Sam festiwal było niezwykle ciekawy i dobrze zorganizowany - nad każdą wystawą czuwali bardzo dobrze poinformowani pracownicy i wolontariusze, którzy udzielali wyczerpujących informacji o projektach.

Głowę mam pełną nowych informacji i inspiracji, torbę pełną katalogów i ulotek, a aparat pełen zdjęć. W ciągu najbliższych dni/tygodni będę te informacje porządkować w serii wpisów z Łodzi. Wpis pierwszy, dzisiejszy, o ciekawych koncepcjach, nie tylko w sferze wnętrz, które zaskoczyły mnie podczas festiwalu. Kreatywność projektantów jest ogromna, a część projektów poniżej pokazuje, że pomysł może być prosty (co nie znaczy, że łatwiej na niego wpaść). Hasło tegorocznego festiwalu to Brave New World, zobaczcie więc pomysły, które sprawią że świat naszego pokolenia będzie śmielszy.

Część projektów z konkursów must have! & make me! znałam wcześniej i pokazywałam już w tym wpisie, ale zobaczyć je na własne oczy - to zupełnie inne doznanie! 


1. Wzory na tkaninach inspirowane polskim krajobrazem miejskim - kratami w oknach. 

Świetny pomysł na inspirację i świetny efekt. Mogłabym od razu te materiały kupić.

Kraty, proj. Izabela Sroka, Julia Cybis
 

trendy we wnętrzach, trendy wnętrza 2015, nowatorskie koncepcje


2. Farbowanie algami

Nowatorska technika farbowania tkanin z wykorzystaniem żywych organizmów - alg. Kolory uzyskane w ten sposób zmieniają się pod wpływem czasu i ekspozycji na słońce, np. z zieleni w intensywny błękit, z bladego różu w jaskrawą czerwień i ostatecznie w pomarańczowy.
// A do tego te buteleczki z algami takie fotogeniczne... ;) //

Studio Blond & Bieber (Essi Johanna Glomb & Rasa Weber), Algaemy


trendy we wnętrzach, trendy wnętrza 2015, nowatorskie koncepcje

trendy we wnętrzach, trendy wnętrza 2015, nowatorskie koncepcje

trendy we wnętrzach, trendy wnętrza 2015, nowatorskie koncepcje

trendy we wnętrzach, trendy wnętrza 2015, nowatorskie koncepcje3.Patyczaki

„Patyczaki” to zestawy elementów do tworzenia mebli, sprzętów, instalacji. Dzięki prostej i uniwersalnej konstrukcji dają możliwość tworzenia nieskończonej ilości struktur. Przykładem możliwości projektu są 3 meble: stolik, regał, lampa. (źródło: ŁDF)

Jan Godlewski, Patyczaki


trendy we wnętrzach, trendy wnętrza 2015, nowatorskie koncepcje

trendy we wnętrzach, trendy wnętrza 2015, nowatorskie koncepcje

trendy we wnętrzach, trendy wnętrza 2015, nowatorskie koncepcje


4. Ubranie dla fotela i człowieka

Projekt składający się z krzesła i kamizelki. Kamizelka może służyć jako ubranie dla krzesła - żeby wygodniej siedzieć, lub dla człowieka - w razie chłodu.

Magda Pawlas, Dress me up


trendy we wnętrzach, trendy wnętrza 2015, nowatorskie koncepcje5. Recykling dachówek

„Krzesło Kawara” zostało zaprojektowane w taki sposób, aby do jego realizacji można było wykorzystywać odrzucone w procesie produkcji japońskie dachówki. Wpisuje się w wyraźnie obecny na festiwalu trend recyklingu, wykorzystywania w projektach istniejących przedmiotów, naprawiania starych rzeczy.

Tsuyoshi Hayashi, Kawara Chair.


trendy we wnętrzach, trendy wnętrza 2015, nowatorskie koncepcje


6. Estimote Beacons - urządzenie Bluetooth
http://estimote.com

Urządzenia do nadawania za pomocą bluetooth określonej (zaprogramowanej przez właściciela) informacji na telefony. Może to być np. menu w restauracji, czy reklama na ulicy, ale także wiadomość zostawiona domownikom. Wyjątkowo zgrabne i ładne, aż chce się to mieć.

trendy we wnętrzach, trendy wnętrza 2015, nowatorskie koncepcje7. Zabawny zestaw do nauki pastowania butów

Zaprojektowany przez studentkę 2 roku Wzornictwa na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krajowie zestaw dla malucha do nauki - zabawny, praktyczny i estetyczny.

trendy we wnętrzach, trendy wnętrza 2015, nowatorskie koncepcje
  
 
7. Aplikacja do samodzielnego projektowania w rozszerzonej rzeczywistości

Chcesz samodzielnie zaprojektować stolik i regał i zobaczyć jak będzie wyglądać w Twoim domu? Dzięki tej aplikacji wystarczy kilka ruchów i zobaczysz na ekranie swój projekt w swoim wnętrzu. Aplikacja sama "wyczuwa" rozmiary pomieszczenia, dzięki czemu pomieszczenie jest przedstawione w odpowiednich wielkościach. Nie trzeba więc wymierzać pomieszczenia przed zamówieniem mebla.trendy we wnętrzach, trendy wnętrza 2015, nowatorskie koncepcje8. Płyta Swiss CDF firmy Krono

Zabarwiona na czarno płyta HDF o wysokiej gęstości i podwyższonej odporności na wilgoć. Spodobał mi się bardzo estetyczny ciemnografitowy dekor. Płyta jest cieńsza od płyt MDF i dużo od nich twardsza.  Podczas ŁDF była obecna w kilku projektach, w kawiarni Tektura pojawiła się w formie blatu stołu.


trendy we wnętrzach, trendy wnętrza 2015, nowatorskie koncepcje9. Tkaniny drukowane na zamówienie

 CottonBee.pl – internetowa drukarnia tkanin -  www.cottonbee.pl - dzięki tej firmie możemy sami narysować to, co będzie zdobić naszą pościel. A może komuś zamarzą się poduszki z jego własnymi zdjęciami?


trendy we wnętrzach, trendy wnętrza 2015, nowatorskie koncepcje


 10. Powłoki cementowo-polimerowe HD Surface

Powłoka cementowo-polimerowa jest produktem gotowym do użycia i łatwym w aplikacji na różnych powierzchniach - ścianach, podłogach, sufitach, schodach, a także w łazienkach. Powłoka może być nakładana na blaty kuchenne i łazienkowe, stoły, meble i inne przedmioty codziennego użytku. (informacja z http://www.podlogi-kopp.pl)

Jednym słowem:  mając łazienkę w stanie "do remontu" nakładamy powłokę na wszystko od podłogi po sufit i voilà! wszystko wygląda świeżo i nowocześnie ;)


trendy we wnętrzach, trendy wnętrza 2015, nowatorskie koncepcje 

lodz design festival 2014, make me, must have, nowatorskie koncepcje

podpis Katarzyna Antonczyk

2 komentarze:

  1. Zasłony i ta aplikacja są świetne! Reszta też bardzo ciekawa. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zasłony też są chyba moim ulubionym odkryciem, ale podczas ŁDF zachwycałam się dosłownie wszystkim, co chwilę :-)

      Usuń

Dziękuję za Twój komentarz :-)
Bardzo proszę o nielinkowanie do sklepów i stron firmowych.

Blogi o wnętrzach