20 lipca 2015

Bądźmy dumni z Polski - ceramika Bolesławiec | ZACHCIANKA TYGODNIAźródło


Wszyscy znamy ten cudny wzór - białe kropki na granatowym tle. Prosty, piękny, polski. Wszyscy mamy ceramikę Bolesławiec w domach, ale często niezbyt wyeksponowaną. Bo czy jest ona w Polsce modna? Wydaje mi się, że nie. Szkoda, oj szkoda. Znalazłam ceramikę Bolesławiec dumnie pokazaną we wnętrzach na wielu blogach zagranicznych (zdjęcia poniżej), i na bardzo niewielu polskich blogach. Pamiętacie, że znalazłam nawet kiedyś Bolesławiec na stole w amerykańskim filmie, o tutaj? Nasza ceramika podbija świat - my zaś kupujemy ceramikę skandynawską....coś mi tu nie gra!

Tymczasem bolesławieckie fabryki wychodzą tym nieprzekonanym naprzeciw i wprowadzają nowoczesne formy z dawnym wzorem(pisała o tym Conchita) - choć ja osobiście najbardziej lubię te najbardziej znane grubiutkie obłe kształty. Są one spadkiem po czeskich garncarzach, zamieszkujących w XIII wieku tereny Bolesławca. Wzór powstaje metodą stempelkową - miękkie gąbkowe stemple zanurzone w farbie odciskane są na naczyniach, reszta dorysowywana jest pędzelkiem. Wszystkie wyroby są ręcznie robione.


Obecnie Bolesławiec to kilka różnych wytwórni, które wytwarzają ceramikę czerpiącą z tego samego stylu. Nieodmiennie mnie ona zachwyca, w każdej wersji, z każdej pracowni. A Was?! :) W dodatku, od kiedy przeczytałam na tym blogu o soczystej nazwie o warsztatach stempelkowania, natychmiast zapragnęłam na nie pójść i postempelkować własne naczynia (w Fabryce Naczyń Kamionkowych "Manufaktura" w Bolesławcu) :)

źródłoBądźmy dumni z polskich artystów, z polskiej sztuki ludowej, z rzeczy które są u nas inne niż zagranicą. Ja jestem, bardzo.


źródło


źródło

źródło


źródło


wersje cudownie koloroweźródło

źródło

źródło


źródło

źródłoNasza ceramika w zagranicznych(głównie amerykańskich) wnętrzach (jupiii!)


zdjęcie: James Balston dla Heart Home Magazine

Nasz Bolesławiec w doborowym towarzystwie - obok słynnego wyciskacza cytrusów Philippe'a Starckazdjęcie: James Balston dla Heart Home Magazine


źródło

źródło


źródło


źródło

źródło
Cały stół w Bolesławcu!!! Ta kanadyjska blogerka kolekcjonuje polską ceramikę z Bolesławca :) Zobaczcie cały wpis i tę imponującą kolekcję! a także jej piękne śniadanie na nasze ceramice.

źródło
A to wreszcie w Polsce! :) Brawo Deco Marta!!! Brawo Ilona! :)

źródło


Bolesławiec w bardzo fajnej, bezpretensjonalnej kuchni Ilony


Zobaczcie też jak kreatywnie można wykorzystać te cudne kropki. Są obrusy (choć niestety znalazłam tylko poliestrowe, a fe), serwetki, umywalki i dziesiątki innych rzeczy w kropki! 


umywalki we wzór Bolesławiec:źródłoźródło


Komin we wzór bolesławiecki :)

źródło
świece i bombki....

źródło


Plakat Ryszarda Kaji (o tych rewelacyjnych polskich plakatach pisałam tutaj)P.S. Wiecie, gdyby ktoś z Was to czytających (Mężu? czytasz? :) ) chciał mi kiedyś kupić jakiś prezent - Bolesławiec zawsze będzie trafiony! ;)

źródła:
www.florisa.pl
http://ceramiczna-przygoda.pl
http://folkstar.pl
http://folkstar.pl
http://bobrzanie.pl
http://www.lifeingraceblog.com

podpis Katarzyna Antonczyk

9 komentarzy:

 1. Piękne, właśnie kupiłam dwa kubki i cieszę się nimi przy każdym śniadaniu. Aż szkoda, że mam tak małą kuchnię bo marzy mi się cały komplet obiadowy z Bolesławca. No i mam zakaz kupowania jakichkolwiek kubków bo już się nie mieszczą w szafce :( Ja darzę też dużą sympatią ceramikę z Lubiany - ale oni mają już wzory współczesne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, brak miejsca to poważne ograniczenie dla zakupów, u mnie też nowe zakupy spotykają się z niechęcią ;) Lublanę również lubię, nie jest jednak tak charakterystyczna jak Bolesławiec.

   Usuń
 2. Świetnie, że o tym piszesz. Uwielbiam ceramikę Bolesławiec choć bardziej w wydaniu retro. Chwalmy się bo mamy czym!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne to jest, ale generalnie nie chciałbym na tym jeść

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zaręczam, że śniadania jedzone z ceramiki Bolesławca smakują świetnie! :)

   Usuń
 4. Dobrze wiedzieć ;) byłby ktoś tak miły i przypomniał mi o tym w połowie października...? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja lubię te wzory z Bolesławca :) mają coś w sobie ciekawego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bolesławianka pozdrawia! W ostatni weekend w Bolesławcu było Święto Ceramiki i można było się okupić na cały rok. ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz :-)
Bardzo proszę o nielinkowanie do sklepów i stron firmowych.

Blogi o wnętrzach