Skręcając z drogi po drodze z Zakopanego do Szczawnicy zupełnie nie spodziewałam się, że kościół, który miałam zamiar zobaczyć, zrobi na mnie tak duże wrażenie. Kościół św. Marcina w Grywałdzie pod Szczawnicą jest w środku po prostu przepiękny, z całymi ścianami pokrytymi polichromią. Został zbudowany w połowie XV wieku. Wnętrze zostało w XVII wieku pokryte fantastycznymi polichromiami.
Kościół należy do grupy kościołów wpisanych do UNESCO (choć jako obiekt nie jest na listę wpisany, nie wiem doprawdy dlaczego).
![]() |
Późnogotycki ołtarz główny w formie tryptyku |
![]() |
Kasetony, typowe dla architektury renesansu, zostały tu namalowane |
![]() |
Polichromie na ścianach |
Jeśli nie pamiętacie, plan wycieczki, z punktem początkowym w Gdańsku i końcowym w Zakopanem, przedstawiał się tak - z noclegami w Kazimierzu Dolnym, Lublinie i Zamościu:
Gdańsk - Kazimierz Dolny - Puławy - Nałęczów - Lublin - Kozłówka - Lubartów - Zamość - Jarosław - Łańcut - Zakopane oraz Szczawnica, Rabka i kościół w Grywałdzie.

Replika bardzo podobnego kościoła znajduje się w olsztyneckim parku etnograficznym. Wspaniała, drewniana budowla, malowidła... niesamowity klimat.
OdpowiedzUsuńCiekawa jestem jak bardzo replika może być podobna w odbiorze do oryginału, tutaj niesamowite jest wrażenie zatrzymanego czasu.
UsuńTe kasetony naprawdę są namalowane? Dałam się nabrać, w XXI wieku, no ładnie...
OdpowiedzUsuńTen kościół, choć na prowincji, ma polichromie (i ołtarz) bardzo wysokiej klasy, nic dziwnego, że dałaś się nabrać :)
UsuńMiałam okazję też wejść do tego kościoła. Wrażenie jest niesamowite. Piękny budynek, który można studiować godzinami!
OdpowiedzUsuńPolecam szlak architektury drewnianej w Beskidach. Każdy budynek jest inny, każdy piękny.
Dziękuję za polecenie. Zapiszę w pamięci i kiedyś tam pojadę :)
UsuńNiesamowity jest ten kościółek, po prostu przepiękny. Uwielbiam tego typu zabytki i koniecznie muszą zobaczyć i ten. Mam nadzieje, że jego klimat mnie oczaruje:)
OdpowiedzUsuńOczaruje, zapewniam :)
Usuńnie św.Michała tylko pod wezwaniem św.Marcina!
OdpowiedzUsuńFaktycznie, już zmieniam!
UsuńKościół św.Marcina Biskupa z Tours! Patron w XVI w. tryptyku głównym.
OdpowiedzUsuńFaktycznie, już zmieniam!
Usuń