22 sierpnia 2016

Czyszczenie ściany z cegły krok po kroku | PORADY ARCHITEKTA


Czyszczenie ściany z cegły


Kiedy tylko kupiliśmy mieszkanie w kamienicy wiedziałam, że na pewno pozostawimy w nim jakąś nagą ceglaną ścianę. To bardzo popularne ostatnio rozwiązanie, mnie jednak cały czas zachwyca, bo cegła dodaje jednocześnie ciepła i ekstrawagancji wnętrzu. Nasza cegła okazała się bardzo ładna - równa, bez śladów po wbitych gwoździach. Tynk został z niej zerwany w delikatny sposób, tak więc i lica cegieł są nienaruszone. W trakcie prac okazało się, że mamy też do odkrycia interesujący fragment dawnego nadproża z łukiem i drewnianą belką, cegłę mamy więc w domu w dwóch miejscach - w kuchni i w przedpokoju.

Odkrycie i czyszczenie ściany z cegły jest dość proste, choć bardzo pracochłonne. U nas częściowo odpowiadał za to mój mąż, który całą ścianę oczyścił, co wymagało mnóstwo pracy i cierpliwości, a fugowała ją już nasza ekipa. Zobaczcie, jak wykonać i oczyścić całość krok po kroku.


1. Skucie starego tynku


Kuliśmy tynk młotkiem i przecinakiem, można jednak wykonać to także  młotem udarowym (trzeba tu jednak bardziej uważać, żeby nie uszkodzić cegły pod spodem).


Czyszczenie ściany z cegły
Ściana przed skuciem tynku

Czyszczenie ściany z cegły
 Ściana po skuciu tynku, w trakcie wydłubywania zaprawy

2. Wydłubanie starej zaprawy z pomiędzy cegieł


Można "wydłubywać" zaprawę młotkiem i przecinakiem, ale lepszym rozwiązaniem jest użycie ręcznej piły kątowej z założoną tarczą do kamienia. Tarczą przejeżdża się po zaprawie krusząc ją. Czyszczenie ściany z cegły w kamienicy


3. Oczyszczenie cegły z kurzu / jeśli efekt nie będzie zadowalający - szlifowanie papierem ściernym

My odkurzyliśmy tylko cegłę z kurzu bardzo dokładnie szczotką. Nie zależało mi na szczególnie dokładnym oczyszczaniu. Podoba mi się, że cegła jest trochę rozjaśniona tynkiem, który na niej pozostał. Nie chcę efektu klinkieru, a także nie chcę, żeby miała zbyt wyrazisty kolor.

Czyszczenie ściany z cegły w kamienicy
Po wyczyszczeniu starej zaprawy z pomiędzy cegieł

4. Wypełnienie fug nową zaprawą

Jaka fuga będzie najlepsza przy cegle? możemy fugować:

1) tynkiem cementowym

2) tynkiem cementowo-wpaiennym

3) tynkiem wapiennym

Najpopularniejsze - ale wg mnie również najmniej estetyczne - jest to pierwsze rozwiązanie. Tynk ma wtedy ciemnoszary kolor cementu. Tynk cementowo-wapienny to ładna, jasna szarość, tynk wapienny - piaskowa biel. Ja wybrałam do siebie tynk wapienny. Użyłam tynku KEIM NHL-Kalkputz-Grob - na ścianę i łuk zużyliśmy 35 kg tynku.

Czyszczenie ściany z cegły w kamienicy
Efekt końcowy z użytym tynkiem wapiennym


5. Oczyszczenie cegły po fugowaniu
Użyliśmy Primacolu, preparatu do usuwania zapraw.


6. Gruntowanie x2

Gruntowaliśmy (nakładaliśmy grunt pędzlem ławkowym) 2 razy, bardzo obficie) zwykłym uniwersalnym gruntem Gruntolit 301 firmy Kreisel. Można użyć też innego gruntu, ważne jednak, żeby sprawdzić wcześniej efekt na niewielkim fragmencie ściany - grunt może wzmocnić kolor cegły i nadać jej lekki połysk. Mój grunt nie dał takiego efektu, cegła pozostała zupełnie surowa.


Czyszczenie ściany z cegły w kamienicy
z bliska widać, że cegła jest rozjaśniona zaprawą, dzięki czemu jej kolor nie jest tak intensywny


Czyszczenie ściany z cegły w kamienicy


Podczas zmiany układu mieszkania odkrył się też ceglany łuk nad dawnymi drzwiami, postanowiliśmy zostawić go odkrytego:

Czyszczenie ściany z cegły w kamienicy
łuk po odkryciu

Czyszczenie ściany z cegły w kamienicy
przed i po oczyszczeniu ze starej zaprawy


Czyszczenie ściany z cegły w kamienicy
...i terazzobacz pozostałe wpisy o remoncie w kamienicy:

A jeśli szukacie architekta, który poprowadzi Wasz remont - zapraszam do kontaktu

podpis Katarzyna Antonczyk

10 komentarzy:

 1. Dziękuję za poradnik. Bardzo się cieszę, że tu trafiłam. Właśnie przymierzam się do remontu przedpokoju i łazienki w kamienicznym wnętrzu - odcinki remontowe pochłonęłam błyskawicznie. Teraz czas na buszowanie po całym blogu. Już widać, że u Ciebie będzie pięknie, a właściwie już jest.
  P. S. Planuję, odkryć cegły w przedpokoju, ale przed przeczytaniem tego wpisu nie pomyślałam o śladach po gwoździach. Niestety korytarz od dołu do góry mam pokryty boazerią - łącznie z sufitem (!) Trochę się podłamałam, bo moja wizja chyba legnie w gruzach...

  Pozdrawiam,
  Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu, cieszę się, że mogłam być pomocna :) Jeśli chodzi o ślady po gwoździach to ja osobiście bym się tym nie przejęła - odkrywa się na cegle historię budynku, ślady po gwoździach o niej świadczą. Przedpokój to w ogóle takie pomieszczenie, gdzie te ślady będą najmniej przeszkadzać - może byłoby gorzej nad kuchennym blatem, gdzie na cegły patrzy się z bardzo bliska. Najpierw zresztą je odkryj, a potem zobaczysz, w jakim dokładnie stanie jest cegła i czy Ci się podoba. Ja bym się naprawdę nie przejmowała. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
  2. Dziękuję serdecznie za odpowiedź i wsparcie duchowe :)
   Cóż, cegła już odkryta, a nawet ślady po gwoździach i wkrętach prawie nie są widoczne! Cegła nie jest idealna, ale o to mi chodziło. Głównym mankamentem są dziury po gniazdkach i bruzdy po kablach, ale po namyśle stwierdziliśmy z mężem, że to właściwie ma swój urok. Myślimy jeszcze nad zakryciem bruzd po kablach pod samym sufitem ozdobną listwą podsufitową(biegną dookoła całego pomieszczenia niestety).
   Mam też pytanie techniczne - my nie decydujemy się na wymianę spoin - przy tych bruzdach i dziurach lepszy efekt da stara oryginalna zaprawa. Stąd moje pytanie czy w wymianie tych spoin chodzi tylko o efekt estetyczny, czy też na jakieś walory użytkowe - typu osypywanie się starych spoin?
   I drugie pytanie jeśli te spoiny zostawimy w spokoju to przed zagruntowaniem nie powinniśmy tych cegieł umyć wodą? U Was po spoinowaniu mycie było - tym środkiem do czyszczenia. Bo jeśli myć nie trzeba to byłoby fajnie, u nas stara drewniana podłoga i obawiam się jej zalania przy gruntownym myciu - no i jeszcze potrzeba wtedy czasu na wyschnięcie cegieł.

   Usuń
 2. Dzień dobry, czy poleciłaby Pani jakąś zaprawę dostępną w typowych marketach budowlanych? czy biały baranek by się nadał , czy musi być to zaprawa murarska czy tynk? Pozdrawiam
  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie znam takiego produktu. O ile pamiętam "baranek" to taka chłodna jasna szarość? Ja bym poszukała raczej czegoś w cieplejszym odcieniu.

   Usuń
 3. Jaka piłę katowa mogę użyć do czyszczenia fug z starej zaprawy?

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna robota! Mam pytanie, co zrobić jak po odkryciu cegły, między celami są szpary wypełnione kamieniami....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem pewna, czy sobie to dobrze wyobrażam, ale jeśli kamienie da się łatwo usunąć, to usunęłabym je i wypełniła luki zaprawą.

   Usuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz :-)
Bardzo proszę o nielinkowanie do sklepów i stron firmowych.

ANKIETA

Spotkanie blogerów w Łodzi

Blogi o wnętrzach