22 sierpnia 2016

Czyszczenie ściany z cegły krok po kroku | PORADY ARCHITEKTA


Czyszczenie ściany z cegły


Kiedy tylko kupiliśmy mieszkanie w kamienicy wiedziałam, że na pewno pozostawimy w nim jakąś nagą ceglaną ścianę. To bardzo popularne ostatnio rozwiązanie, mnie jednak cały czas zachwyca, bo cegła dodaje jednocześnie ciepła i ekstrawagancji wnętrzu. Nasza cegła okazała się bardzo ładna - równa, bez śladów po wbitych gwoździach. Tynk został z niej zerwany w delikatny sposób, tak więc i lica cegieł są nienaruszone. W trakcie prac okazało się, że mamy też do odkrycia interesujący fragment dawnego nadproża z łukiem i drewnianą belką, cegłę mamy więc w domu w dwóch miejscach - w kuchni i w przedpokoju.

Odkrycie i czyszczenie ściany z cegły jest dość proste, choć bardzo pracochłonne. U nas częściowo odpowiadał za to mój mąż, który całą ścianę oczyścił, co wymagało mnóstwo pracy i cierpliwości, a fugowała ją już nasza ekipa. Zobaczcie, jak wykonać i oczyścić całość krok po kroku.


1. Skucie starego tynku


Kuliśmy tynk młotkiem i przecinakiem, można jednak wykonać to także  młotem udarowym (trzeba tu jednak bardziej uważać, żeby nie uszkodzić cegły pod spodem).


Czyszczenie ściany z cegły
Ściana przed skuciem tynku

Czyszczenie ściany z cegły
 Ściana po skuciu tynku, w trakcie wydłubywania zaprawy

2. Wydłubanie starej zaprawy z pomiędzy cegieł


Można "wydłubywać" zaprawę młotkiem i przecinakiem, ale lepszym rozwiązaniem jest użycie ręcznej piły kątowej z założoną tarczą do kamienia. Tarczą przejeżdża się po zaprawie krusząc ją. Czyszczenie ściany z cegły w kamienicy


3. Oczyszczenie cegły z kurzu / jeśli efekt nie będzie zadowalający - szlifowanie papierem ściernym

My odkurzyliśmy tylko cegłę z kurzu bardzo dokładnie szczotką. Nie zależało mi na szczególnie dokładnym oczyszczaniu. Podoba mi się, że cegła jest trochę rozjaśniona tynkiem, który na niej pozostał. Nie chcę efektu klinkieru, a także nie chcę, żeby miała zbyt wyrazisty kolor.

Czyszczenie ściany z cegły w kamienicy
Po wyczyszczeniu starej zaprawy z pomiędzy cegieł

4. Wypełnienie fug nową zaprawą

Jaka fuga będzie najlepsza przy cegle? możemy fugować:

1) tynkiem cementowym

2) tynkiem cementowo-wpaiennym

3) tynkiem wapiennym

Najpopularniejsze - ale wg mnie również najmniej estetyczne - jest to pierwsze rozwiązanie. Tynk ma wtedy ciemnoszary kolor cementu. Tynk cementowo-wapienny to ładna, jasna szarość, tynk wapienny - piaskowa biel. Ja wybrałam do siebie tynk wapienny. Użyłam tynku KEIM NHL-Kalkputz-Grob - na ścianę i łuk zużyliśmy 35 kg tynku.

Czyszczenie ściany z cegły w kamienicy
Efekt końcowy z użytym tynkiem wapiennym


5. Oczyszczenie cegły po fugowaniu
Użyliśmy Primacolu, preparatu do usuwania zapraw.


6. Gruntowanie x2

Gruntowaliśmy (nakładaliśmy grunt pędzlem ławkowym) 2 razy, bardzo obficie) zwykłym uniwersalnym gruntem Gruntolit 301 firmy Kreisel. Można użyć też innego gruntu, ważne jednak, żeby sprawdzić wcześniej efekt na niewielkim fragmencie ściany - grunt może wzmocnić kolor cegły i nadać jej lekki połysk. Mój grunt nie dał takiego efektu, cegła pozostała zupełnie surowa.


Czyszczenie ściany z cegły w kamienicy
z bliska widać, że cegła jest rozjaśniona zaprawą, dzięki czemu jej kolor nie jest tak intensywny


Czyszczenie ściany z cegły w kamienicy


Podczas zmiany układu mieszkania odkrył się też ceglany łuk nad dawnymi drzwiami, postanowiliśmy zostawić go odkrytego:

Czyszczenie ściany z cegły w kamienicy
łuk po odkryciu

Czyszczenie ściany z cegły w kamienicy
przed i po oczyszczeniu ze starej zaprawy


Czyszczenie ściany z cegły w kamienicy
...i terazzobacz pozostałe wpisy o remoncie w kamienicy:

A jeśli szukacie architekta, który poprowadzi Wasz remont - zapraszam do kontaktu

podpis Katarzyna Antonczyk

7 komentarzy:

 1. Dziękuję za poradnik. Bardzo się cieszę, że tu trafiłam. Właśnie przymierzam się do remontu przedpokoju i łazienki w kamienicznym wnętrzu - odcinki remontowe pochłonęłam błyskawicznie. Teraz czas na buszowanie po całym blogu. Już widać, że u Ciebie będzie pięknie, a właściwie już jest.
  P. S. Planuję, odkryć cegły w przedpokoju, ale przed przeczytaniem tego wpisu nie pomyślałam o śladach po gwoździach. Niestety korytarz od dołu do góry mam pokryty boazerią - łącznie z sufitem (!) Trochę się podłamałam, bo moja wizja chyba legnie w gruzach...

  Pozdrawiam,
  Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu, cieszę się, że mogłam być pomocna :) Jeśli chodzi o ślady po gwoździach to ja osobiście bym się tym nie przejęła - odkrywa się na cegle historię budynku, ślady po gwoździach o niej świadczą. Przedpokój to w ogóle takie pomieszczenie, gdzie te ślady będą najmniej przeszkadzać - może byłoby gorzej nad kuchennym blatem, gdzie na cegły patrzy się z bardzo bliska. Najpierw zresztą je odkryj, a potem zobaczysz, w jakim dokładnie stanie jest cegła i czy Ci się podoba. Ja bym się naprawdę nie przejmowała. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
  2. Dziękuję serdecznie za odpowiedź i wsparcie duchowe :)
   Cóż, cegła już odkryta, a nawet ślady po gwoździach i wkrętach prawie nie są widoczne! Cegła nie jest idealna, ale o to mi chodziło. Głównym mankamentem są dziury po gniazdkach i bruzdy po kablach, ale po namyśle stwierdziliśmy z mężem, że to właściwie ma swój urok. Myślimy jeszcze nad zakryciem bruzd po kablach pod samym sufitem ozdobną listwą podsufitową(biegną dookoła całego pomieszczenia niestety).
   Mam też pytanie techniczne - my nie decydujemy się na wymianę spoin - przy tych bruzdach i dziurach lepszy efekt da stara oryginalna zaprawa. Stąd moje pytanie czy w wymianie tych spoin chodzi tylko o efekt estetyczny, czy też na jakieś walory użytkowe - typu osypywanie się starych spoin?
   I drugie pytanie jeśli te spoiny zostawimy w spokoju to przed zagruntowaniem nie powinniśmy tych cegieł umyć wodą? U Was po spoinowaniu mycie było - tym środkiem do czyszczenia. Bo jeśli myć nie trzeba to byłoby fajnie, u nas stara drewniana podłoga i obawiam się jej zalania przy gruntownym myciu - no i jeszcze potrzeba wtedy czasu na wyschnięcie cegieł.

   Usuń
 2. Dzień dobry, czy poleciłaby Pani jakąś zaprawę dostępną w typowych marketach budowlanych? czy biały baranek by się nadał , czy musi być to zaprawa murarska czy tynk? Pozdrawiam
  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie znam takiego produktu. O ile pamiętam "baranek" to taka chłodna jasna szarość? Ja bym poszukała raczej czegoś w cieplejszym odcieniu.

   Usuń
 3. Jaka piłę katowa mogę użyć do czyszczenia fug z starej zaprawy?

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz :-)
Bardzo proszę o nielinkowanie do sklepów i stron firmowych.

ANKIETA

Spotkanie blogerów w Łodzi

Blogi o wnętrzach